Prešporský Eliminátor 2023/2024-10. kolo
Streda - 5.6.2024
MAZANIE

European Bowling Tour 2009 # 7 Vytlač E-mail
25 máj 2009
ImageMartin LarsenBrunswick Aalborg International 2009. V poradí siedmy turnaj EBT zo šetnástich sa skončil 24. mája v dánskom meste Aalborg. Tunajší bowlingový stánok – Lovvang Bowling Centre disponuje 30 dráhami s technológiou Brunswick a na turnaji bolo použité duálne mazanie s tým, že ľavá dráha od podávača bola namazaná krátko – 35 stôp a pravá dráha dlho – 45 stôp. Napriek tejto tu už tradičnej „lahôdke“ sem hráči radi chodia, prišlo ich 223 a spolu absolvovali 662 kvalifikačných štartov. Hráči tu dosahovali naozaj výborné výsledky, padlo 6  Perfect Games, z toho 3 v kvalifikácii – Mathias Aarup (SWE), Fredrik Tjernes (NOR), Tore Torgersen (NOR), na postup do finálových krokov bolo treba zahrať 1390 alebo aspoň 266 v Desperade a až traja hráči sa v kvalifikácii dostali cez hranicu 1500, víťazom tejto časti bol Dominic Barrett (ENG) náhodom 1504. V 1. finálovom kroku hrali hráči umiestnení na 25. - 48. mieste po kvalifikácii 4 hry od nuly a lepších 12 išlo do 2. kroku. Tu sa k nim pridali hráči z 13. – 24. miesta kvalifikácie a znovu sa hrali 4 hry od nuly, lepších 12 išlo do 3. kroku, medzi nimi aj autorka ďalšej Perfect Game – Nicki Ainge (ENG). K nim tu pribudlo najlepších 12 kvalifikantov, a po ďalších štyroch hrách od nuly už zostalo len najlepších 12 hráčov turnaja, Perfect Game tu pridal Osku Palermaa (FIN). Aj vo 4. kroku sa hrali 4 hry od nuly, ale do semifinále postúpili už iba štyria najlepší, medzi nich sa okrem troch hráčov Pergamon Teamu dostal aj ďalší autor Perfect Game Joonas Jähi (FIN). V semifinále porazil Martin Larsen (SWE) v súčte dvoch hier práve tohto Fína 472:424 a Tore Torgersen pobil Osku Palermaa 458:432. V poslednom finálovom zápase to bol veľmi tesný súboj, z ktorého vyšiel úspešne Martin Larsen po víťazstve 457:449 nad Tore Torgersenom a okrem 10.000 € získal aj 100 bodov do EBT rebríčka. Rovnaké body získala aj najúspešnejšia žena turnaja, ktorou bola na celkovom 6. mieste Krista Pöllänen (FIN). Viac informácií o tomto turnaji nájdete na bai 2009 . Na čele mužského Rankingu ostáva Osku Palermaa – 322 bodov, druhý je Dominic Barrett – 252 bodov a na tretie miesto sa prepracoval Martin Larsen – 238 bodov. Ženské poradie vedie Mai Ginge Jensen (DEN) – 250 bodov, druhá Nina Flack (SWE) má 244 bodov a tretia Krista Pöllänen 240 bodov. Pred ďalším turnajom, ktorý sa rozbehne až začiatkom júla v San Marine je poradie v EBT Rankingu veľmi tesne a bude sa určite ešte meniť. Momentálne v Lovvang Centre v Aalborgu prebieha EBT Masters 2009 za účasti Top 16 mužov a 16 žien z vlaňajšieho ročníka EBT. Na záver už len návod pre tých slovenských hráčov, ktorí koketujú z myšlienkou účasti na PBA World Series: koncom marca prebehlo stretnutie zástupcov ETBF a PBA, ktorého výsledkom bola aj dohoda, že do 72 členného poľa štartujúcich bude zaradený aj jeden hráč z EBT – najlepší po 7. kole EBT 2009 a tým nie je nikto iný ako momentálny kráľ EBT Osku Palermaa. Takže aj takto sa môžete už budúci rok dostať medzi bowlingových profesionálov. (Miro)