Prešporský Eliminátor 2023/2024-10. kolo
Streda - 5.6.2024
MAZANIE

European Women Championships 2010 Vytlač E-mail
20 jún 2010
ImageZelta Bowling HallHlavné mesto Lotyšska – Riga bolo v dňoch 10. – 20. júna 2010 dejiskom Majstrovstiev Európy 2010 v bowlingu (EWC 2010). Tunajšie moderné bowlingové centrum Zelta je vybavené 22 dráhami s kompletnou technológiou Brusnwick, s povrchmi dráh Anvilane Pro, na ktorých boli počas celého EWC 2010 používané dva druhy mazania pripravené spoločnosťou Kegel – krátke 35 stôp a dlhé 45 stôp. Každá z účastníčok počas svojho pobytu v Rige absolvovala spolu 24 hier, z toho 12 v kategórii dvojíc (6 na krátkom a 6 na dlhom mazaní), 6 v trojiciach a 6 v päťčlenných tímoch. Všetkých 24 hier sa započítavalo do ďalšej súťažnej kategórie All-Event, odkiaľ najlepších 24 hráčok postupovalo do záverečných Masters súbojov. Medzi 112 hráčkami z 23 účastníckych krajín chýbali opäť slovenské zástupkyne a zdá sa,
EUROPEAN WOMEN CHAMPONSHIPS 2010

že tak skoro si naše ženy na podujatia podobného kalibru ani netrúfnu. Pripravené mazacie modely boli zjavne dosť náročné, napriek tomu tu mnohé hráčky dosahovali pozoruhodné výkony. O jedinú Perfect Game šampionátu sa postarala až v 2. finálovom kroku Masters Sandra Andersson (SWE).

ImageDvojice – Doubles. Tradične prvá je vždy na programe súťaž vo dvojiciach,  kde sa predstavilo 53 súťažných párov. Prvé 4 dvojice po odohraní 12 kvalifikačných hier postupovali do semifinále, kde sa stretli vo vzájomných K.O. súbojoch, kde každá z hráčok odohrala iba jednu hru. Z 1. miesta postúpila švédska dvojica – Nina Flack/Helen Johnson, z 2. miesta Fínky Piritta Kantola/Kirsta Pollanen, z 3. miesta Dánky Rikke Holm Rasmussen/Sascha Wedel a zo 4. miesta Angličanky Hayley White/Lisa John. Porazené dvojice Anglicka a Dánska sa museli uspokojiť s 3. miestom a v záverečnom súboji o zlato boli úspešnejšie obhajkyne z EWC 2008 Helen Johnson/Nina Flack (SWE) keď zdolali pár Piritta Kantola/Kirsta Pollanen 454:429, Fínkam tak patria strieborné medaily.

ImageTrojice – Trios. V tejto súťaži sa predstavilo 34 súťažných trojičiek, až do semifinále sa prebojovali opäť zástupkyne najvyspelejších bowlingových krajín Európy – Dánky, Holanďanky, Fínky a Angličanky, nešťastné Švédky skončili na na 5. mieste. Bronz po semifinálových súbojoch zostal fínskej trojici – Hannele Impola/Piritta Kantola/Krista Pollanen a dánskej trojici (obhajkyne zlata z pred dvoch rokov) – Kamilla Kjeldsen/Mai Ginge Jensen/Rikke Holm Rasmussen. V záverečnom finálovom zápase si poradili Angličanky – Nicki Ainge/Lisa John/Hayley White s Holanďankami – Lissane Breeschoten/Ghislane van der Tol/Priscilla Maaswinkel v pomere 674:647 a získali vytúžené zlato.

ImageTímy – Teams. Do tejto pre mnohých najnáročnejšej a najúmornejšej súťaže nastúpilo spolu 16 súťažných tímov a zlato z Dánska obhajovali Švédky. Tie sa do semifinále prepracovali aj tento rok spolu s tímami Holandska, Dánska a Anglicka, takže nič nové pod ženským bowlingovým slnkom. Švédky ale úlohu favoritiek neustáli, prehrali v semifinále s Dánkami a spolu s ďalšími porazenými semifinalistkami – Angličankami, im patrí bronz. Vo finále sa vôbec nedarilo Holanďankám a tak mali Dánky cestu za víťazstvom značne uľahčenú. Dánky v zložení – Britt Brondsted/Kamila Kjeldsen/Mai Ginge Jensen/Anja Ginge Jensen/Rikke Holm Rasmussen/Sascha Wedel získali po záverečnom víťaznom zápase 1009:884 prvé zlato pre svoju krajinu.

ImageAll-Event. Po zrátaní všetkých 24 hier, ktoré každá hráčka doposiaľ na EWC 2010 odohrala, sa vytvorilo poradie All-Event. Poradie na čele 112 členného pelotónu sa priebežne po každej súťažnej disciplíne menilo, bojovalo sa tu nielen o zlato, ale aj o postup do Masters. Dlho sa na prvej priečke držala Hayley White (ENG), nakoniec sa však hlavne vďaka výbornému výkonu v súťaži tímov (1403)  podarilo dosiahnuť najlepší priemer z 24 hier – 227,75 Dánke Rikke Holm Rasmussen a získala tak svoje druhé zlato na EWC 2010. Druhé miesto a striebro patrí jej krajanke – Mai Ginge Jensen, bronz Fínke Kriste Pollanen. Najlepších 24 hráčok z tohto poradia si zahralo ešte v Masters, z toho prvých osem hráčok vynechávalo prvý finálový krok.

ImageMasters. Do 24 členného Masters finále sa prebojovali zástupkyne iba z ôsmich krajín Európy – po 4 z Dánska, Fínska, Švédska, Anglicka, Holandska, 2 Nemky a po jednej zástupkyni z Lotyšska a Izraela. Masters sa hralo systémom vyraďovacích Play-Off súbojov na dve víťazné hry. Domáci fanúšikovia vkladali veľké nádeje do Diany Zavjalovej, ale tá neprešla ani cez 1. finálový krok. Vo veľkej miere postupne cez prvé finálové kroky (celkovo sa ich hralo 5) postupovali favoritky, ktoré sa tu už výborne predstavili v predchádzajúcich súťažiach. Do 4. finálového kroku, teda do semifinále sa prebojovali hráčky zo štyroch rôznych krajín. Úspešnejšie tu obstála Krista Pollanen (FIN), keď porazila Kamillu Kjeldsen (DEN) 2:0 podobne ako Sandra Andersson (SWE) porazila jasne 2:0 Hayle White (ENG), porazené semifinalistky si odvážajú cenný bronz. V záverečnom súboji šampionátu bol po dvoch hrách stav nerozhodný 1:1, víťazstvo na svoju stranu nakoniec po tretej hre 249:214 strhla Krista Pollanen a stáva sa na najbližšie dva roky nositeľkou titulu Majsterka Európy.

Medailová bilancia. Iba 5 krajín z 23 zúčastnených sa mohlo tešiť zo zisku aspoň jednej medaile z EWC 2010. Tou najúspešnejšou bolo Dánsko, hráčky tejto krajiny získali 2 zlaté, 1 striebornú a 3 bronzové. Ďalšie poradie bolo nasledovné: Fínsko – 1 zlatá, 1 strieborná, 2 bronzové, Švédsko – 1 zlatá, 1 strieborná, 1 bronzová, Anglicko – 1 zlatá, 3 bronzové a Holandsko – 2 strieborné. (Miro)