Prešporský Eliminátor 2023/2024 - 9. kolo

Streda - 29.5.2024
MAZANIE

Women´s World Championships 2009 Vytlač E-mail
03 august 2009
ImageClara Juliana Guerrero - víťazka Masters a All-EventsMajstrovstvá sveta žien v bowlingu (WWC 2009) hostili od 24. júla do 3. augusta Spojené štáty americké. Spolu 228 najlepších amatérskych hráčok zo 45 krajín sa zišlo v Las Vegas, konkrétne v Cashman Center – herni so 60 dráhami Brunswick, ktorá bola špeciálne postavená na pár veľkých akcií, medzi ktoré okrem WWC 2009 patrili aj USBC Masters alebo USBC Open Championsips – tu sa postupne zúčastnilo cez 80.000 hráčov a herňa bude zase rozobraná. Stavať ju začali v decembri 2008 a dokončená bola po 45 dňoch. Od nám známych centier sa Cashman Center odlišuje takmer všetkým - podávače gúľ sú až za rozbežiskom, miesto monitorov so scoringom bežia v obrovskom páse nad stavačmi výsledky všetkých hráčov alebo v prestávkach videá,
WWC 2009
WEB STRÁNKA

Víťazka súťaže jednotlivkýň.centrum je okrem bowlingu vybavené množstvom ďalších prevádzok. Aby ste trochu pochopili o čom tu píšem, pozrite si zopár obrázkov z Cashman Center. Treba hneď pred začiatkom spomenúť, že celý ženský šampionát sa odohral striedavo na dvoch športových mazaniach - krátkom 34 stopovom a strednom 40 stopovom. Samotné WWC 2009 sa naplno rozbehli 28. júla súťažov jednotlivkýň (singles) a Majsterkou sveta v tejto disciplíne sa po zaujímavom finálovom víťazstve 167:131 nad Sandrou Gongora (MEX) stala domáca hráčka Stefanie Nation, tretie skončili porazené semifinalistky Anja Ginge Jensen (DEN) a Krista Pollanen (FIN).  V súťaži dvojíc (doubles) na druhý deň si až pre zlato prišli Kórejčanky – Gang Hye Eun a Hwang Sun Ok, keď vo finálovom zápase porazili austrálsku dvojicu – Ann Maree Putney a Carol Gianotti 458:368, bronz patrí dvojiciam Hong Su-Yeon, Son Yun-Hee (KOR) a Anne Gales, Rikke Rasmussen (DEN). Súťaž trojíc (trios)Víťazky súťaže dvojíc. vyhrali hráčky Tajvanu – Tang Ya-Chun, Yang Hao-Ting, Tsai Hsin-Yi, keď vo finálovom zápase porazili Američanky – Liz Johnson, C.Dorrin-Ballard, Stefanie Nation 660:602. O bronz sa opäť postarali Dánky v zložení Rikke Rasmussen, Kamilla Kjeldsen, Anne Gales a Japonky – Nao Ohishi, Ayano Katai, Maki Nakano. V päťčlenných tímoch (team) tak ako v dvojiciach dominovali opäť Kórejčanky (mená tu už nebudem vypisovať), vo finále si poradili s Američankami v pomere 1175:1071, z tretieho miesta sa tešili hráčky Singapuru a Švédska. Po odohraní všetkých 24 kvalifikačných hier (po 6 v singles, doubles, trios, teams) sa mohlo zoradiť aj poradie v All-Events, kde sa víťazkou stala Clara Juliana Guerrero (COL) – priemer 222,1 pred druhou Helen Johnsson (SWE) – priemer 219,9 a treťou C. Dorrin-Ballard (USA) – priemer 216,5. Spolu 16 najlepších z All-Events (227 hodnotených hráčok) si vybojovalo účasť vVíťazky súťaže trojíc. záverečnej disciplíne – v Masters. V tejto súťaži boli hráčky nasadzované podľa poradia v All-Events do vzájomných zápasov, ktoré sa hrali na tri víťazné hry. Víťazky prvého kola sa dostali do štvrťfinále a odtiaľ najlepšie štyri do semifinále, kde sa už bojovalo o medaile. Až sem sa prebojovali tri Kórejčanky - Gang Hye-Eun, Hwang Sun-Ok, Son Yun-Hee a víťazka All-Events Clara Juliana Guerrero, najlepšia Európanka Rikke Rasmussen skončila na 5. mieste. Sympatická Kolumbíjčanka zahrala v semifinále tri skvelé hry – 248, 268, 289, mimochodom súčet 805 na tri hry je rekord všetkých WWC v doterajšej histórii (priemer 268,33), zaslúžene prešla do finále, kde sa stretla s Hwang Sun-Ok a pre finálový duel vybrala krátke mazanie. Vo finále ani zďaleka už nepadali rekordné čísla, hralo sa veľmi takticky a po troch zápasoch vyhrávala Hwang Sun-Ok 2:1. Štvrtý zápas dokázala ale Clara Guerrero vyhrať o päť koliek aby v poslednom Víťazky súťaže tímov.nervydrásajúcom zápase nakoniec dokázala zvíťaziť a získať pre seba a Kolumbiu druhú zlatú medailu. Najúspešnejšou krajinou so ziskom 6 medailí sa stala Kórea. Majstrovstiev sveta žien v ďalekej Amerike sa z pochopiteľných dôvodov nezúčastnila ani jedna z členiek SBwZ, ale z pre nás dobre známych hráčok tu bola napríklad kompletná šestica českých zástupkýň, kde najlepšie hrala Jana Lébrová a s výborným priemerom 196,2 sa umiestnila na 100. mieste v All-Events. Bol tu napríklad aj kompletný slovinský tím a tu bola najlepšia z nich Vladka Kolaric s priemerom 189,7 na 129. mieste. Všetky výsledky nájdete prehľadne na oficiálnych stránkach WWC2009 a množstvo ďalších informácií vrátane komentárov, fotiek a vložených videí zase na stránkach bowlingdigitalu . Ďalšie Majstrovstvá sveta žien v bowlingu sú plánované o dva roky – začiatkom septembra 2011 v Kuala Lumpur, Malajzia. (Miro)